Charakterystyka metod i technik produkcji potraw i napojów

Pobierz

Większość surowców przeznaczonych do produkcji potraw, w szczególności te pochodzenia roślinnego, poddaje się obróbce wstępnej.1.Techniki sporządzania potraw i napojów są to czynności zaliczane do etapów obróbki wstępnej i prowadzące do otrzymania półproduktu.. Szymon Konkol.. Projekt i realizacja: Szymon Konkol.. Proces technologiczny obejmuje wiele etapów realizowanych za pomocą metod i technik sporządzania potraw i napojów, od2.6 Metody i techniki sporządzania potraw i napojów ; 2.7 Zmiany zachodzące w żywności podczas sporządzania potraw i napojów ; 2.8 Dobór urządzeń i sprzętu do wykonania usług gastronomicznych ; 3.1 Systemy zapewniania jakości i bezpieczeństwa z.. 3.2 Zasady planowania produkcji potraw i napojów; 3.3 Planowanie produkcji potraw i .Do głównych zalet tej metody produkcji potraw należy zachowanie niezmienionego wyglądu zewnętrznego potraw oraz stosunkowo mała strata zarówno witamin jak i składników mineralnych.. Charakterystyka procesu produkcyjnego .. produkcji gastronomicznej - doskonale charakteryzuje etapy, ich rolę dla procesu produkcyjnego - charakteryzuje metody i techniki sporządzania potraw lub napojów.. 1.1 Układ funkcjonalny zakładu gastronomicznego .systemy produkcji potraw, stosowane w zakładach gastronomicznych [130]: e schładzanie potraw ("cook-chill"); e mrożenie potraw ("cook-freeze"); e pakowanie w próżni lub zmodyfi kowanej atmosferze; e typu "fast-food"..

Metody i techniki stosowane w produkcji gastronomicznej.

Monitorowanie procesu produkcyjnego ( CCP w .. przechowywanie charakterystyka i wartość odżywcza warzyw.. KUCHARZ.. Obsługiwane przez usługę Blogger.. • produkcja gastronomiczna - zajęcia praktyczne.. Do technik zalicza się: sortowanie, mycie, oczyszczenie, płukanie, rozdrabnianie, porcjowanie, formowanie.. facebook twitter google+ Whatsapp; Strona główna.. platformy edukacyjne.. Procesy technologiczne w produkcji gastronomicznej 2.1 Proces technologiczny - pojęcia podstawowe 2.2 Cel i metody obróbki technologicznej surowców3) metody i techniki sporządzania potraw i napojów; 4) zasady racjonalnej gospodarki żywnością; 5) sprzęt i urządzenia do sporządzania i ekspedycji potraw i napojów; 6) krytyczne punkty kontroli w procesach produkcji oraz podejmuje działania korygujące zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej GHP (ang.Planowanie produkcji potraw i napojów (BB) 7 1.1.Czynniki wpływające na planowanie produkcji potraw i napojów 8 1.2.Zasady planowania produkcji potraw i napojów 10 1.3.Etapy planowania produkcji 12 1.4.Schematy blokowe produkcji potraw, napojów, posiłków 19 1.5.Planowanie produkcji potraw i napojów dla różnych grup konsumentów 25Kontrola procesów produkcji potraw i napojów.. Podręczniki.. Do ograniczeń tej technologii można zaliczyć to, że nie można jej stosować dla pieczywa, ponieważ może przyczyniać się do jego czerstwienia.2.6 Metody i techniki sporządzania potraw i napojów ..

Metody i techniki stosowane ...

2.7 Zmiany zachodzące w żywności podczas sporządza.. 2.8 Dobór urządzeń i sprzętu do wykonania usług ga.. 3.1 Systemy zapewniania jakości i bezpieczeństwa z.. 3.2 Zasady planowania produkcji potraw i napojów; 3.3 Planowanie produkcji potraw i napojówWażne jest aby wiedza była oparta o umiejętności praktyczne, które nasz kurs zapewnia.. - wymienia metody i techniki stosowane w produkcji gastronomicznej - rozróżnia metody i techniki stosowane w produkcji gastronomicznej - charakteryzuje metody i techniki stosowane w produkcji gastronomicznejREFORMA 2012 Sporządzanie napojów i potraw TOWAROZNAWSTWO I PRZECHOWYWANIE ŻYWNOŚCI Anna Kmiołek • TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCHw procesie produkcyjnym.. 2.Metody sporządzania potraw i napojów są to czynności związane ze zmianąTemat 4 :Metody i techniki stosowane w produkcji gastronomicznej 1..

Sporządzanie potraw i napojów 455 godzin.

TEMAT: Metody i techniki produkcji potraw i napojów (podręcznik str.56) Metody i techniki sporządzania potraw i napojów dzielą się na obróbkę wstępną i obróbkę cieplną surowców.. • technologia gastronomiczna z towaroznawstwem.. Metody i techniki sporządzania potraw i napojów to przygotowanie posiłków, przygotowanie artykułów spożywczych do konsumpcji.. Zajęcia odbywać się będą w systemie wieczorowym lub zaocznym, przez ok. 1 do 1,5 roku.charakterystyki towaroznawczej żywności i sposobu jej przechowywania nauczania, które .. metody i techniki lub napojów; scharakteryzować .. w produkcji potraw wyjaśnić co to jest solanina i w której części ziemniaków się znajduje2.6 Metody i techniki sporządzania potraw i napojó.. 2.7 Zmiany zachodzące w żywności podczas sporządza.. 2.8 Dobór urządzeń i sprzętu do wykonania usług ga.. 3.1 Systemy zapewniania jakości i bezpieczeństwa z.. 3.2 Zasady planowania produkcji potraw i napojów; 3.3 Planowanie produkcji potraw i napojów1.6 Naczynia kuchenne oraz zastawa stołowa do ekspedycji potraw i napojów 1.7 Porcjowanie, dekorowanie oraz wydawanie potraw i napojów 2.. - zna zasady doboru surowców i półproduktów do produkcji gastronomicznej - rozróżnia metody i techniki produkcji potraw i napojów - analizuje przebieg procesu produkcyjnego .. Charakterystyka usług gastronomicznych.- charakteryzuje metody i techniki sporządzania potraw lub napojów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt