Ameryka północna podstawowe informacje

Pobierz

Odkrycie w 1492 przez K. Kolumba Ameryki zapoczątkowało nowy etap w rozwoju tej części świata.. Wyprawy Kolumba.. Wielkością wyprzedza ją jedynie kontynent azjatycki, a także Afryka.Ameryka Północna, nad północnym Atlantykiem i północnym Pacyfikiem, pomiędzy Kanadą i Meksykiem trzecie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji i Kanadzie) i ludności (po Chinach i Indiach); McKinley jest najwyższym punktem Ameryki Północnej, Dolina Śmierci - najniższymInformacje ogólne.. Najdalej wysunięte punkty kontynentu: * na północy - Kap Morris Jesup (83°40'N), * na południu - Wyspa Kokosowa (5°32'N), * na zachodzie - Przylądek Wrangell (172°25′E), * na wschodzie - Przylądek Północno-Wschodni (11°00'W).. Rzeźba.. Najwyższym szczytem jest zlokalizowany na Alasce Denali (dawniej Mount McKinley) - 6190 m.n.p.m.. Ameryka Północna jest jedynym kontynentem, który ma każdy rodzaj klimatu.. Gęstość zaludnienia jest niewielka w porównaniu do średniej gęstości zaludnienia świata i wynosi 21,5 osoby/km².Ameryka Północna - podstawowe informacje Historia.. Fakty geograficzne - Jeżeli zwrócić uwagę na powierzchnię kontynentów, to pod względem wielkości, Ameryka Północna zajmuje trzecie miejsce w rankingu.. Środowisko przyrodnicze obu Ameryk.. Granice lądowe: długość całkowita: 12 248 km; granica z Kanadą: 8893 km (w tym 2477 km z Alaską), z Meksykiem: 3326 km; linia brzegowa: 19 924 km (bez wysp na Pacyfiku i Atlantyku) KlimatAmeryka Północna jest trzecim najwyżej położonym kontynentem ze średnią wysokością 781 m.n.p.m..

Podstawowe informacje o Ameryce Północnej.

Nie zabraknie tutaj również klimatów nieco bardziej sprzyjających wakacjom, o jakich marzy większość z nas.3.. Uważa się, że pierwsi mieszkańcy Ameryki Północnej pochodzą z Azji.. Graniczy z takim państwami jak: Belize, Gwatemala i Stany Zjednoczone.Ameryka Północna jest trzecim najwyżej położonym kontynentem (po Antarktydzie i Azji) ze średnią wysokością 781 m.n.p.m.. Ciekawe miejsca i miasta na .Mar 23, 2021Geografia (grudzień 2020 r.) Temat 7.. Zajmuje powierzchnię 24,2 mln km², co sprawia, iż pod względem wielkości jest trzecim kontynentem kuli ziemskiej.Ameryka Północna jest olbrzymim kontynentem.. Antyle Holenderskie.. Ameryka Północna jest kontynentem silnie rozczłonkowanym, średnia odległość od morza wynosi tu.. Znajdziesz tu szereg przydatnych porad, informacje o ludności, kulturze, zwyczajach obywateli Stanów Zjednoczonych.Wszystkie typy klimatu są reprezentowane w Ameryce Północnej.. Na jego terytorium mieszka ponad 500 milionów ludzi.. 24 kraje, w tym USA tworzą kontynent Ameryki Północnej.. Top 5 atrakcji turystycznych.. Najlepsze uniwersytety znajdują się w Ameryce Północnej.. W Ameryce Północnej najwyższy szczyt to Mckinley (6194 m. n.p.m.) Jedyną niziną na tym kontynencie jest.. poleca 83 % Biologia Ameryka Północna Na półkuli zachodniej leży ląd nazwany Ameryką .Ameryka Północna jest kontynentem położonym na półkuli zachodniej, rozciągającym się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Oceanem Spokojnym..

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.I) Informacje podstawowe.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze.. .Ameryka Północna zajmuje 4,8% całkowitej powierzchni Ziemi.. Skrajne punkty lądowej części Ameryki Północnej: * na północy - Przylądek Murchisona (71°58'N), * na południu - Punta Mariato (7°12'N), * na zachodzie - Przylądek Księcia Walii (168°05'W .Ameryka Północna.. Amerykę Północną zamieszkuje 579 mln ludzi (dane z 2013 roku), co stanowi około 8% ludności świata, głównie biali, czarni i Indianie.. Po kryzysie trzy główne amerykańskie samochody ponownie działają, ale miasto Detroit, niegdyś słynne z samochodów i muzyki, jest obecnie słynne jedynie z powodu morderczej architektury i rosnącego bezrobocia.. (43 wszystkich zdjęć) 1.Podstawowe informacje o kraju.. stolica Buenos Aires; Patagonia; okolice najwyższego szczytu obydwu Ameryk - AconcaguiAmeryka Północna - kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej.. Powierzchnia: 24,2 mln km² / 24,7 mln km² (3-cia największa) (polskie źródła podają mniejszą powierzchnię, anglojęzyczne - większą) Liczba ludności kontynentu: 580 mln (2016 - 4-ta największa) Średnia wysokość: 781 m.n.p.m.Poniżej znajdziesz ciekawostki o Ameryce Północnej.. Największą część powierzchni stanowią wyżyny i góry ( około 77% kontynentu)..

Wskazówki i przydatne informacje na każdy temat, który Cię interesuje.

Medycyna, choroby i metody ich leczenia.. Glidden Sholes wynalazł maszynę do pisania w Ameryce Północnej.Oct 29, 2020Ameryka Północna - leży w całości na półkuli zachodniej i północnej.. Obszar: całkowity: 9 373 967 km²; lądu: 9,2 mln km²; wodny: 470 tys. km²; Uwaga: dane dotyczą jedynie 50 stanów i Dystryktu Kolumbia.. Wszystko o zdrowiu.. Ponad 500 milionów ludzi mieszka w Ameryce Północnej.. Najwyższe pasma górskie (Kordyliery) zlokalizowane są na zachodzie - to młode góry z orogenezy alpejskiej.Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.. Kanada ma do zaoferowania niezbyt wielu ludzi i świetną dziką przyrodę.. Największym krajem w Ameryce Północnej jest Kanada.. znajduje się na pustyni Mojave w Kalifroni.American Bar to serwis informacyjny o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.. Typ materiału: Tekst.. Można znaleźć na nim zarówno pustynie, jak i piękne, prastare wręcz puszcze, aż po ziemie skute lodem.. Do Ameryki Północnej należy również tzw. Ameryka Środkowa.. Na tej lekcji nauczę się opisywać podstawowe fakty dotyczące Ameryki oraz opisywać różnice między Ameryką Północną i Południową.. Kuchnia.. Mój poradnik turystyczny po Ameryce Północnej pozwoli Wam odkryć największe i najpiękniejsze miasta oraz ciekawe miejsca i atrakcje .Ameryka Północna - kontynent o powierzchni 24 200 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej..

Przeczytaj podstawowe informacje na temat środowiska przyrodniczego Ameryki Południowej.

Język: hiszpański Bezpieczeństwo: dobre Ceny: wysokie Kultura: podobna do europejskiej, z wpływami cywilizacji prekolumbijskich Aktywności: przyroda, góry, surfing.. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Ameryka Centralna jest tańsza i bardziej dzika, a Stany Zjednoczone (USA) ze swoimi nowoczesnymi miastami są fantastyczne!. Dominika.Informacje ogólne Warunki naturalne Meksyk jest państwem leżącym w południowej części Ameryki Północnej nad Oceanem Spokojnym na zachodzie i południu oraz nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim na wschodzie.. Jest drugim co do wielkości krajem na świecie.. góry : Andy (Andy Patagońskie, Kordyliera: Główna, Zachodnia, Środkowa, Wschodnia) na północy: 12O28'N- przylądek Gallinas na półwyspie Guajira (Kolumbia) na południu: 53O54'S- przylądek Froward na półwyspie Brunswick (Chile) wszystkie strefy klimatyczne: równikowe, zwrotnikowe, podzwrotnikowe .Wszystkie trzy erupcje spowodowały wzrost ilości pyłu, który rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej.. 13) Ślady kurzu zostały znalezione setki kilometrów od parku.. Około połowa światowej kukurydzy uprawiana jest w Ameryce Północnej.. Jej obszar to niewiele mniej niż 25 mln km kwadratowych.. O Ameryce Północnej możemy śmiało powiedzieć - ile krajów, ta sama liczba różnic narodowych, w tym kuchnia.Główni producenci samochodów przybyli ostatnio do Detroit na słynny pokaz samochodowy.. Od północy oblewają ją wody Oceanu Arktycznego, a od południa ogranicza ją Przesmyk Panamski.. Pasma górskie: - Kordyliery, - Appalachy, - Góry Skaliste.. Ameryka Północna, zajmująca około 4,8% całkowitej powierzchni Ziemi, cieszy się opinią trzeciego co do wielkości kontynentu.3..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt