Tworzenie liczby mnogiej francuski

Pobierz

rosyjski.. liczba mnoga rzeczowników zakończonych na -ch -s -ss -sh -x Jeśli rzeczownik kończy się literami -ch -s -ss -sh -x (ma 'syczącą' końcówkę), wtedy w liczbie mnogiej rzeczownik ma końcówkę -es:Sep 19, 2020Jan 18, 2021Proste zasady tworzenia liczby mnogiej rzeczowników w języku angielskim « dnia: Styczeń 27, 2018, 03:41:43 pm » Na początku chciałabym podziękować osobom, które tworzą takie wspaniałe, kolorowe, wyraziste i przede wszystkim użyteczne infografiki - bardzo pomagają mi w tworzeniu dla Was ciekawych postów.Liczba mnoga rzeczownika - język włoski - Ćwiczenia i testy interaktywne z języka włoskiego.. Dodaj link Kup .Zapewne wiesz, że aby utworzyć liczbę mnogą wystarczy dodać -s do rzeczownika?. 139 rosyjski - tworzenie liczby mnogiej.W tym przypadku, aby zmienić rzeczownik z liczby pojedynczej na liczbę mnogą, wystarczy dodać -s. Jednak nie jest to regułą dla każdego rzeczownika.. Liczba mnoga angielski zasada nr 1: końcówki -s i -esLiczbę mnogą tworzy się za pomocą zmiany końcówki rzeczowników i odpowiedniego rodzajnika.. a) s b) z c) e Kto zna prawidłową odpowiedź?. Przyjrzymy się bardziej szczegółowo różnym zasadom liczby mnogiej w języku angielskim dla rzeczowników poniżej.. Uzupełnijcie zasadę: 1.. Zacznijmy od najprostszych rzeczy.. 1) Zasada ogólna: dodajemy końcówkę -s do formy rzeczownika w liczbie pojedynczej: un livre (książka) - les livre s (książki) UWAGA!.

Aby utworzyć liczbę mnogą należy dodać ..... do liczby pojedynczej.

poziom ćwiczenia: A2.. końcówka przymiotnika l. pojedyncza.. Powyższe końcówki (poza liason) nie są wymawiane.. rodzaj żeński: une - rodzajnik nieokreślony; la .Rodzaj i tworzenie liczby mnogiej rzeczowników francuskich w formie skróconej.. Aby utworzyć rodzaj żeński należy dodać .. do rodzaju męskiego.. Zaloguj się by ocenić Zgłoś problem Wypożycz w bibliotece Dostęp online Brak zasobów elektronicznych dla wybranego dzieła.. Autor: Mieczysław Gajos.. Do Francesco jeszcze powrócimy.. No chyba, że owe -i jest akcentowane, wtedy musimy je podwoić, jednak zdarza się to się bardzo rzadko.. Wyróżnia się dwa typy rodzajników: określone i nieokreślone : Liczba pojedyncza: rodzaj męski: un - rodzajnik nieokreślony; le (l') - rodzajnik określony.. końcówka rzeczownika l.mn.. Przykłady: un meuble - des meubles.. Po pierwsze, u rzeczowników kończących się na -o litera zmienia się na -i: libro (książka) → libri (książki)Plik Rzeczownik - tworzenie liczby mnogiej i rodzaju żeńskiego.doc na koncie użytkownika mothermercury • folder Gramatyka • Data dodania: 25 maj 2017 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Tworzenie liczby mnogiej w portugalskim Z tyloma zmiennymi częściami mowy ważne jest, żeby nauczyć się jak tworzyć liczbę mnogą..

Polecenie: Wpisz odpowiednią formę rzeczownika w liczbie mnogiej.

Rzeczowniki zakończone na -s, -z, -x nie zmieniają formy w liczbie mnogiej: as (as) dais (baldachim)Jul 3, 20212.3 Liczba mnoga rzeczowników (Le pluriel des substantifs) Zasada ogólna: rzeczownik w liczbie pojedynczej + « s » = rzeczownik w liczbie mnogiej np. un ami (przyjaciel) - des amis (przyjaciele) Inne możliwości tworzenia liczby mnogiej rzeczownika (z licznymi wyjątkami) końcówka rzeczownika l.poj.. Opis gramatyki: Liczba mnoga rzeczownika .. Szlifuj swój francuski; Wpisz odpowiednią formę rzeczownika w liczbie mnogiej.. I co wtedy, skoro teoretycznie mamy zamienić -o na -i?. Zgadza się, ale nie zawsze to działa - poznaj pozostałe zasady.. np. jeune (młody) - jeune s (młodzi) grande (wielka) - grande s (wielkie) Inne możliwości tworzenia liczby mnogiej przymiotnika.. Otóż nie: wystarczy wtedy po prostu odciąć -o, i zupełnie to nam wystarczy..

Formy liczby mnogiej rzeczowników cechują się w pisowni końcówkami -s lub -x.

Tworzenie liczby mnogiej dla rzeczowników rodzaju męskiego - rzeczowniki zakończone w liczbie pojedynczej na -o zmieniają końcówkę na -i il bambino (dziecko) - i bambini (dzieci) lo specchio (lustro) - gli specchi (lustra)Mamy jeszcze rzeczowniki, które w liczbie pojedynczej kończą się na -io.. une chambre .Zagadka na dzisiaj - jak tworzymy rodzaj żeński i liczbę mnogą po francusku?. occhio → occhi specchio → specchi zio → ziiRodzajnik w języku francuskim występuje w dwóch rodzajach: męskim i żeńskim, a także w liczbie pojedynczej i mnogiej.. Liczbę mnogą w portugalskim tworzy się na wiele sposobów, a zasady powiązane są z tym, jakie litery występują na końcu danego słowa.Tworzenie liczby mnogiej rzeczownika - ćwiczenia online.. Autotagi: artykuły.. języki obce.. Odpowiedzi proszę przesyłać w komentarzach.Rzeczowniku w liczbie mnogiej możemy tworzyć w języku francuskim w następujący sposób.. końcówka przymiotnikaOgólne zasady tworzenia liczby mnogiej a b - do wyrazów zakończonych na samogłoskę dodajemy w liczbie mnogiej końcówkę -s, a do wyrazów zakończonych na spółgłoskę dodajemy -es np. a b a b - W rzeczownikach zakończonych na -s lub -n po akcentowanej samogłosce w liczbie mnogiej akcent graficzny znika np. la canción - las canciones (piosenka/piosenki)Tworzenie francuskiej liczby mnogiej: dodawanie An -S. Ogólnie rzecz biorąc, liczba mnoga w języku francuskim jest tworzona po prostu przez dodanie -s na końcu dowolnego rzeczownika lub przymiotnika.Liczbę mnogą przymiotników tworzymy dodając -s do formy liczby pojedynczej: une jolie fille (ładna dziewczyna) des jolies filles (ładne dziewczyny) un garçon intelligent (inteligentny chłopak) des garçons intelligents (inteligentni chłopcy) • Liczba mnoga przymiotników zakończonych na -alPlik Rzeczownik - tworzenie liczby mnogiej i rodzaju żeńskiego.doc na koncie użytkownika pink_suede • folder Gramatyka • Data dodania: 6 sty 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Liczba mnoga rzeczowników - ogólne zasady..

przymiotnik w liczbie pojedynczej + « s » = przymiotnik w liczbie mnogiej.

1) Ogólna zasada tworzenia liczy mnogiej przymiotnika polega na dodaniu « s » do przymiotnika w liczbie pojedynczej tak.. 2) Przymiotniki zakończone na -u Przymiotniki posiadające końcówkę « -eu » i « -au », w liczbie mnogiej dodajemy « x ».. 3) Przymiotniki zakończone na -alRzeczownik odmienia się w języku francuskim przez liczby - pojedynczą i mnogą..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt